czwartek, 10 marca 2016

Uniwersytecka wiewiórka - okaz doskonały

Wiosna już na dobre wpisuję się w pogodę.
Słońce świeci coraz dłużej i intensywniej.
Wiewiórki chodzą na uniwersytety.
 Oto nasze dowody:
Nie można też pominąć przemiany naszych uniwersyteckich zieleni.
Na dobre zawitały u nas przebiśniegi.
Robi się ciekawie ... 
a to dopiero początek tej przemiany...

A jak u was wygląda wiosna? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach.

Aktywność na wiosnę:

Stwórz własny kolorowy latawiec, który możesz wypróbować na wiosennym wietrze.

Potrzebne materiały: 2 proste, drewniane patyki. Cienkie sznureczki (żyłka i tasiemka), taśma klejąca, mocny klej, duży arkusz papieru lub bibuły oraz kolorowe dekoracje, piłka do metalu, nóż (ewentualny pilnik), nożyczki, flamastry lub farbki - do ozdoby.

1. Przytnij patyk do odpowiedniej długości. Krótszy z nich powinien być o długości 3/4 dłuższego.
2. Kilka minimetrów od końca patyka wytnij wgłębienie. Będą one służyły do poprowadzenia przez nie sznurka.
3. Wyznacz dokładniej środek każdego z patyków i zwiąż je ze sobą tasiemką na kształt krzyża. Krótszy patyk powinien znajdować się na wysokości około 2/3 dłuższego patyka.

4. Wiązanie wzmocnij klejem, pamiętaj że konstrukcja powinna mięć zachowany kąt prosty (90 stopni)
5. Otocz latawiec dookoła sznurkiem, obwiązując go dookoła każdego wgłębienia. Sznurek musi być naprężony. Pamiętaj, że zbyt mocne naprężenie może wygiąć patyki, co spowoduję że Twój latawiec nie będzie chciał latać. 

6. Można powiedzieć, że konstrukcja skończona.
7. Szkielet konstrukcji połóż na papierze lub bibule dużego formatu. Obrysuj latawiec dookoła wzdłuż naprężonego sznurka- od tej lini należy  zachować odstęp około 3,5 cm. Te dodatkowe centymetry (3,5) będą nam potrzebne by zagiąć papier i przymocować do szkieletu całego latawca.
8. Wytnij szkic.
9. Klej nakładamy na górne i boczne rogi konstrukcji. Odwracamy szkielet, tak aby punkt z klejem były skierowane ku ziemi i kładziemy go na papierze w odpowiedniej pozycji. Klej będzie pomagał utrzymywać papier w odpowiedniej pozycji.
10. Poczekaj aż klej zaschnie.
11. Zaginamy do środka odstające resztki papieru znajdujące się poza ramą konstrukcji ( wzdłuż sznurka). Po zagięciu przyklejamy do papieru znajdującego się w środku ramy. Można ten pasek wzmocnić oklejając go dodatkowo taśmą klejącą.
12. Utnij kawałek sznurka ( o długości całego latawca). Jeden koniec przywiąż do skrzyżowanych patyków na szczycie latawca a drugi poniżej środka skrzyżowania. Sznurek powinien być tak przymocowany aby skrzyżowanie było dokładnie po środku mocowań sznurka. Powinien on zwisać swobodnie.
13. Utnij drugi kawałek sznurka- również o długości latawca. Przywiąż go do bocznych rogów latawca. Musi on mieć takie same właściwości jak sznurek już przymocowany
14. Po uniesieniu latawca do góry oba sznurki powinny się krzyżować na tej samej wysokości.
15. Utnij bardzo długi kawałek sznurka. Będzie on potrzebny do puszczania latawca. Przywiąż go do obu sznurków zamocowanych na szkielecie w punkcie ich skrzyżowania. Nie rób ciasnej pętelki, sznurek powinien móc swobodnie się przesuwać - będzie to umożliwiało sterowanie latawcem.
16. Pomaluj i ozdób swój latawiec według własnego pomysłu. WIWAT FANTAZJA!
17. Gotowe.

Całość zajmie Ci około 30 minut.

Instrukcja obrazkowa: 
Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjl7v_ol7bLAhXhC5oKHadZCzsQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Faeroklubpolski.internetdsl.pl%2Fmodelarstwo%2Fdzieci%2Fap.htm&bvm=bv.116573086,d.bGs&psig=AFQjCNHWkNP6x-xT8UZGn6KDX6HwRGaR_Q&ust=1457701533756807

MIŁEJ ZABAWY NA WIETRZE :) 

Iza i Ewelina 

4 komentarze:

  1. Iza w poniedziałek puszczamy latawiec? ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na zdjęcia :)
    A gdzie spotkałyście wiewiórkę?

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiewiórkę spotkałyśmy pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji a Wydziałem Nauk Społecznych :) aż trudno uwierzyć, że w centrum miasta mamy takich gości. Można też dodać, że to nie wszystko.. w centrum Wrzeszcza w Garnizonie lisy stacjonują  Jak to mówią .. wystarczy w koło się obejrzeć i zawsze coś ciekawego można zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń