wtorek, 22 marca 2016

Pszczoły- Piotr Socha (wyd. Dwie Siostry)


Pszczoły- Piotr Socha  (Dwie Siostry)


Od wydawcy:
Książka edukacyjna o pszczołach w formie efektownego wielkoformatowego albumu.
Daj się zaprosić do królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bardzo bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Dowiedz się, co zawdzięczamy pszczołom, czego możemy się od nich nauczyć i czym grozi ich wyginięcie. A przy okazji poznaj całe mnóstwo pszczelich ciekawostek.
Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też przekazuje dodatkowe informacje.
Źródło http://www.empik.com/pszczoly-socha-piotr,p1114223455,ksiazka-p


Recenzja i inspiracje


Fascynująca książka pozwalająca nam poznać magiczne królestwo pszczół. Poznajemy, dzięki niej, ich historię, cykl życia, rolę w przyrodzie oraz ich wpływ na życie człowieka. Stanowi więc ona kompendium wiedzy bartniczej. Ponadto przedstawia zależności między człowiekiem i pszczołą – jak na przestrzeni tysiącleci, w różnych częściach świata, ludzie radzili sobie ze zdobywaniem miodu i jak go wykorzystywali.

Książka „Pszczoły” składa się z 72stron ujętych w wielkoformatowym albumie. W utworze znajduję się przepiękne ilustracje Piotra Sochy, którym towarzyszą teksty Wojciecha Grajkowskiego. Są one wspaniałym uzupełnieniem rysunków, gdyż pozwalają rozszerzyć swoją wiedzę na dany temat. Zostały napisane prostym językiem, z którym poradzi sobie każdy czytelnik, nawet ten najmłodszy.
Ilustracje za każdym razem pozwalają odkryć coś nowego. Każda strona stanowi osobną historię, co sprawia, że przez długie minuty możemy rozważać jeden wątek, a i tak gdy wrócimy do niego za parę dni zauważymy coś nowego.


Ciekawostki wprost z książki:

         Czy wiedzieliście, że w średniowieczu za kradzież albo zniszczenie roju groziła kara śmierci? Wynika z niej, że pszczoły cieszyły się szacunkiem od setek lat. Karę za kradzież roju wymierzali sami pszczelarze, okrutną karę. A jaką? Dowiecie się tego czytając tą książkę.

         Czy wiedzieliście, że nie tylko pszczoły zapylają rośliny? W Chinach w prowincji Syczuan, która słynie z gruszek, to nie pszczoły zapylają gruszę, ale czynią to ludzie, ręcznie.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje to koniecznie musicie przeczytać tą książkę.

         Czy wiedzieliście, że  Bonaparte wybrał pszczołę jako symbol swojego cesarstwa ze względu na jej zalety. Czy domyślacie się dlaczego wybrał właśnie ją? Jeśli nie, to odpowiedź znajdziecie w utworze.

         Pszczoły lubią bioróżnorodność. Najlepiej żyje im się tam, gdzie rosną rośliny dojrzewające w różnych porach roku, od wczesnej wiosny do późnego lata. Mają wtedy co jeść, mają co zapylać, same zbiorą, a jednocześnie sprawiają, że w sadach,ogrodach i na polach będą dojrzewały owoce i warzywa.




         W utworze znajduje się szereg innych ciekawostek, więc gorąco zachęcam Was do ich odkrywania.


Einstein powiedział w swojej słynnej przepowiedni, że daje ludzkości cztery lata życia od momentu, gdy wymrą pszczoły. Bardzo ciekawie na planszach książki pokazana jest istotna rola tych owadów w ekosystemie, ile roślin jest przez nie zapylanych i jak w dobie stale zmniejszającej się populacji trzeba walczyć o ich ochronę.

Utwór pokazuje nam, że jedna mała pszczoła jest odpowiedzialna za wiele rzeczy, o których przeczytaliśmy w książce, a my powinniśmy być jej za to wdzięczni i dbać o jej ochronę.

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [1]
Mądra główka
1.      Jakiego rodzaju pszczół jest najwięcej w ulu?
2.      Jak się nazywa pszczele osiedle?
3.      Kto rządzi w ulu?
4.      Jak się nazywa samiec pszczoły?
5.      Jak się nazywa pyłek zbierany przez pszczoły?
6.      Jak się nazywa najsłodszy produkt pszczelego ula.
7.      Pszczeli produkt używany do świec.
AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [2]
Moje własne świeczki
Potrzebne materiały:
wosk(np. ze zniczy), mały rondelek, kredka świecowa(dowolny kolor), karton po soku, sznurek jutowy, patyczek, kawałki lodu



AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [3]
Pszczółka niespodzianka

Potrzebne materiały:

białe jajko,nożyk, kubek woda, ocet, czarna i żółta farba, pędzel, wata, taśma dwustronna lub 

gorący klej, czarna i żółta kartka, cukierki(dropsy)

1. Robimy wydmuszki z jajka. 

Bierzemy jajko i małym nożykiem robimy dziurkę, tak aby żółtko i białko mogło wypłynąć 

z jajka.

2. Płuczemy skorupkę jajka pod wodą.

3. Do kubka wlewamy 1/4szklanki wody i octu. Mieszamy.

4. Przygotowaną miksturę wlewamy do jajka.

5. Odkładamy jajko na 30minut.

6. Wylewamy mieszaninę i płuczemy jajko pod wodą.

7. Wstawiamy jajko na 2 minuty do mikrofali, aby dobrze wyschło.

8. Teraz malujemy naszą pszczółkę za pomocą żółtej i czarnej farby na zmianę.

Nie zapomnij narysować twarzy.

9. Z waty robimy małe skrzydełka i za pomocą gorącego kleju lub taśmy dwustronnej 

przyklejamy do skorupki jajka.

10. Z czarnej kartki wycinamy malutkie czułki i przyklejamy naszej pszczółce.

11. Do wnętrza skorupki wsypujemy niewielką ilość dropsów, tak aby skorupka nam nie pękła.

12. Otwór naszej pszczółki zaklejamy żółtą kartką
Pozdrawiam, 
Ewelina 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz