wtorek, 8 marca 2016

Poszukiwanie wiosny

Dziś 8 marca, do początku astronomicznej wiosny 13 dni. Już dziś widziałyśmy pierwsze jej oznaki w naszych ogrodach. Oto nasze znaleziska:
 Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się do życia a my możemy podziwiać jej rozkwit.
Już dziś zachęcamy wszystkich nauczycieli, rodziców i dzieci do odświeżenia  rowerów i rolek. Wyjdźcie na dwór i zobaczcie czy obok was już widać wiosnę J

Miłej zabawy na świeżym powietrzu.

Ps
Mamy też wersje dla leniwych, bez wychodzenia z domu

Sadzenie rzeżuchy:

Potrzebne materiały: opakowanie nasion rzeżuchy, talerzyk, lignina i ½ szklanki wody.

Na talerzyku połóż ligninę tak aby zasłoniła cały talerzyk. Obsyp ją nasionami rzeżuchy i podlej tak aby lignina była wilgotna  (nasiona nie mogą pływać na talerzu).  Wyhoduj własną roślinę. Obiecuje Ci, że nie zajmie to dłużej niż 5 minut, a efekt swojej pracy będziesz mógł zaobserwować już po 2-3 dniach. 

Po wyrośnięciu roślinki, zbierz jej plony i dołóż je do kanapki. To idealna porcja dodatkowej witaminy C, która wzmocni twoją odporność na wiosnę.



Powodzenia J

Iza i Ewelina 

2 komentarze:

  1. ciekawe czy są też inne pomysły na kulinarne wykorzystanie rzeżuchy?

    Ciekawi mnie co pierwsze wyrośnie z nasiona?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Kiełek czy korzeń ?
      To pytanie zadawane przez wielu początkujących w ogrodnictwie.
      Jednak warto wiedzieć, że kiełkowanie to zespół procesów zachodzących wewnątrz nasionka, które prowadzi do aktywacji zarodka. Rozpoczęcie wzrostu siewki jest zakończeniem kiełkowania i jednocześnie rozpoczęciem następnej fazy rozwojowej. Makroskopowym objawem zakończenia kiełkowania jest pojawienie się korzonka zarodkowego, co jest już objawem jego wzrostu. Kiełkowanie polega na przemianie nasienia w siewkę. Nasionko zanim wykiełkuje obiera dużo wody z otoczenia. Potem przez łupinkę zaczyna przedostawać się korzeń, a następnie na powierzchnie ziemi wydostaje się pęd, który wypuszcza liście. Liście będą gotowe do "działania", gdy wytworzy się w nich chlorofil i rozpocznie się proces fotosyntezy. Można powiedzieć, że do tego czasu młoda roślinka musi żyć kosztem energii, którą zmagazynowała w nasieniu.

      Z kulinarnej książki Izabeli:

      Pesto z rzeżuchy:
      Składniki:
      około szklanki rzeżuchy
      1/2 szklanki pestek słonecznika lub pestek dyni
      1/3 szklanki oleju rzepakowego lub oliwy z pestek winogron
      1 łyżka soku z cytryny
      1 duży ząbek czosnku
      sól i pieprz do smaku

      Rzeżuchę wsypujemy do miski, dosypujemy ziarna dolewamy oleju lub oliwy i przeciskamy czosnek przez praskę. Wszystko ucieramy na gładką masę. Dodajemy sok z cytryny. Następne przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i Voilà.

      Pesto idealne do kanapek, jajek lub makaronu :D
      Szybkie w przygotowaniu! Duża porcja witamin!

      Polecam!
      Warto wiedzieć:
      Rzeżucha ma specyficzny, ostry smak i intensywny zapach, dlatego nie wszyscy ją lubią. Jest bogata w witaminę C i E oraz wiele witamin z grupy B. Ponadto zawiera sole mineralne tj. magnez, żelazo, chrom i jod.

      Warto też dodać, że rzeżucha ma wiele innych zastosowań. W medycynie niekonwencjonalnej jest to lekarstwo na choroby skórne i pasożytnicze układu pokarmowego. Likwiduje objawy zmęczenia oraz zapobiega infekcjom układu moczowego. Ponadto wspomaga pracę układu pokarmowego. Często przemyca się ją w kanapkach dla niejadków, bo rzeżucha poprawia ich apetyt. Ze względu na swój skład witaminowo -mineralny zalecana jest dla osób z anemią. Co więcej dzięki siarce wzmacnia własny, wygładza skórę.

      Pozdrawiam serdecznie,
      Izabela

      Usuń