czwartek, 31 marca 2016

[2.1.] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Niezwykły mikroklimat Gdańska.


Gdańsk jest to jedno z  miast o bardzo zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w Polsce. Można nawet próbować rozróżnić w których dzielnicach mikroklimat jest  bardziej sprzyjający, a gdzie mniej.

Wpływ na takie zjawisko klimatyczne ma przede wszystkim położenie geograficzne i ukształtowanie terenu. Jest to jedne z najbardziej zróżnicowanych form terenu co powoduje, że Gdańsk jest miejscem występowania bardzo skrajnych warunków klimatycznych. Wszystkie te  "atrakcje" można zawdzięczać obecności morza i  wzgórz. Można powiedzieć, że w okresie zimowym, gdy Morze Bałtyckie nie zamarza najcieplejszymi dzielnicami są te położone wzdłuż wybrzeża i położone dalej na wschód.

Dzieje się tak, ponieważ morze ochładza się bardzo wolno, więc przy wschodnim i północno- wschodnim wietrze łagodzi spadek temperatury. Można powiedzieć że granicą podwyższonych temperatur powietrza są wzgórza rozciągające się z północy na południe Gdańska w jego części środkowo- zachodniej ( okolica Doliny  Strzyży).
Jednak nie zawsze te zależności występują. Czasem może pojawić się zjawisko inwersji, gdy zimne powietrze opada, a ponad nie wchodzi cieplejsza masa. Wówczas im wyżej mieszkamy   (np.wzgórza morenowe), tym temperatura jest wyższa.

Niesamowite prawda?

Tak naprawdę  różnice nie są bardzo duże. Gdy temperatura w niżej położonym miejscu waha się w granicach niewielkiego minusa, to na wzgórzach morenowych może pojawiać się lekki plus.

A jak to wygląda latem?

W porze letniej warunki klimatyczne są odwrotne. Obecność morza sprzyja spadkowi temperatury z powodu chłodnej bryzy  występującej znad morza. W najgorętszy dni, gdy wieje z zachodu w dzielnica o tym położeniu temperatura potrafi być nawet o 5 stopni wyższa od notowanej na plaży . Powietrze osłonięte od morza wzgórzami ma tendencje do osuszania się - jest dużo przyjemniejsze. Natomiast przy samym wybrzeżu  odczuwamy podwyższoną wilgotność powietrza, która zawdzięczamy bryzie.

(Bryza – wiatr wiejący na granicy dwóch obszarów. Zmiany kierunku wiatru, występujące zwykle w rytmie dobowym, wywołane są różnicami w tempie nagrzewania się tych obszarów)


Jest jeszcze jedna bardzo charakterystyczna część klimatu Gdańska - są to opady deszczu.
Najwięcej ich występuje na obszarach wzgórz Gdańskich.

Zwiedzaj Gdańsk i sprawdzaj pogodę

1. Bastiony w Gdańsku
2. Forty w Gdańsku
3. Mosty do twierdzi Wisłoujście
4. Park Oliwski w Gdańsku



Izabela, Ewelina


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz