czwartek, 31 marca 2016

Wiosenne treee.. leee...

Spacer do domu po zajęciach na Uniwersytecie. Oto miłe ptaszki, które towarzyszyły mi przez cały powrót do domu.
Posłuchajcie! Coś pięknego! 

Następnie wchodzę do mieszkania, a tam niespodzianka w postaci specjalnych gości na balkonie.
Wiosna pełną parą:)
A jak u Was? 

Pozdrawiam, 
Izabela

[2.1.] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Niezwykły mikroklimat Gdańska.


Gdańsk jest to jedno z  miast o bardzo zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w Polsce. Można nawet próbować rozróżnić w których dzielnicach mikroklimat jest  bardziej sprzyjający, a gdzie mniej.

Wpływ na takie zjawisko klimatyczne ma przede wszystkim położenie geograficzne i ukształtowanie terenu. Jest to jedne z najbardziej zróżnicowanych form terenu co powoduje, że Gdańsk jest miejscem występowania bardzo skrajnych warunków klimatycznych. Wszystkie te  "atrakcje" można zawdzięczać obecności morza i  wzgórz. Można powiedzieć, że w okresie zimowym, gdy Morze Bałtyckie nie zamarza najcieplejszymi dzielnicami są te położone wzdłuż wybrzeża i położone dalej na wschód.

Dzieje się tak, ponieważ morze ochładza się bardzo wolno, więc przy wschodnim i północno- wschodnim wietrze łagodzi spadek temperatury. Można powiedzieć że granicą podwyższonych temperatur powietrza są wzgórza rozciągające się z północy na południe Gdańska w jego części środkowo- zachodniej ( okolica Doliny  Strzyży).
Jednak nie zawsze te zależności występują. Czasem może pojawić się zjawisko inwersji, gdy zimne powietrze opada, a ponad nie wchodzi cieplejsza masa. Wówczas im wyżej mieszkamy   (np.wzgórza morenowe), tym temperatura jest wyższa.

Niesamowite prawda?

Tak naprawdę  różnice nie są bardzo duże. Gdy temperatura w niżej położonym miejscu waha się w granicach niewielkiego minusa, to na wzgórzach morenowych może pojawiać się lekki plus.

A jak to wygląda latem?

W porze letniej warunki klimatyczne są odwrotne. Obecność morza sprzyja spadkowi temperatury z powodu chłodnej bryzy  występującej znad morza. W najgorętszy dni, gdy wieje z zachodu w dzielnica o tym położeniu temperatura potrafi być nawet o 5 stopni wyższa od notowanej na plaży . Powietrze osłonięte od morza wzgórzami ma tendencje do osuszania się - jest dużo przyjemniejsze. Natomiast przy samym wybrzeżu  odczuwamy podwyższoną wilgotność powietrza, która zawdzięczamy bryzie.

(Bryza – wiatr wiejący na granicy dwóch obszarów. Zmiany kierunku wiatru, występujące zwykle w rytmie dobowym, wywołane są różnicami w tempie nagrzewania się tych obszarów)


Jest jeszcze jedna bardzo charakterystyczna część klimatu Gdańska - są to opady deszczu.
Najwięcej ich występuje na obszarach wzgórz Gdańskich.

Zwiedzaj Gdańsk i sprawdzaj pogodę

1. Bastiony w Gdańsku
2. Forty w Gdańsku
3. Mosty do twierdzi Wisłoujście
4. Park Oliwski w Gdańsku



Izabela, Ewelina


środa, 30 marca 2016

[2] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Badacze pogody.

POGODA CO TO TAKIEGO ?

Pogoda jest to stan atmosfery w konkretnym miejscu i czasie. Inaczej mówiąc to warunki meteorologiczne na danym obszarze.
Ogół tych zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim ( średnio około przez 30 lat) określany jest jako klimat.
O ile nie jest podane inaczej termin pogoda jest rozumiany jako pogoda na Ziemi.

Jej stan określają składniki pogody (czyli fizyczne właściwości troposfery):


  • temperatura powietrza,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • wilgotność,
  • natężenie promieniowania słonecznego (insolacja)
  • prędkość i kierunek wiatru,
  • zachmurzenie i rodzaj chmur,
  • opady i osady atmosferyczne - ich rodzaj i wielkość,
  • zjawiska atmosferyczne np. burze,
  • czasami podaje się także stężenie alergenów w powietrzu.




Badaniem zjawisk pogodowych zajmuje się meteorologia, ich przewidywaniem dział meteorologii - synoptyka. Dane meteorologiczne zbierane są przez stacje meteorologiczne.

W Polsce sieć tych stacji obsługiwana jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

STACJE METEOROLOGICZNE CO TO TAKIEGO ?

Stacja meteorologiczna (ogródek meteorologiczny) to miejsce wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych. Stacja meteorologiczna jest wyposażona w poletko pomiarowe (ogródek meteorologiczny) – trawiasty obszar o wymiarach 15×15 m, na terenie którego są zainstalowane przyrządy meteorologiczne.
Podstawowy zestaw przyrządów to klatka meteorologiczna(zdjęcie poniżej) z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe, heliograf, ewentualnie przyrządy do pomiarów promieniowania słonecznego.

Na terenie stacji meteorologicznej wykonuje się pomiary: temperatury powietrza na wysokości 2 m nad poziomem gruntu, temperatury powietrza na wys. 5 cm nad powierzchnią gruntu., wilgotności powietrza na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu., ciśnienia powietrza, wysokości opadu atmosferycznego, czasu usłonecznienia, widzialności meteorologicznej etc.

Na nieotrawionym, przekopanym poletku meteorologicznym zorientowanym w osi wschód-zachód mierzy się temperaturę gruntu na głębokości 5, 10, 20 i 50 cm. Oprócz tego oblicza się parowanie. Każdy z przyrządów występuje w kilku wersjach, jednak na stacji stosuje się zawsze jeden rodzaj w danym czasie. Przyrządy meteorologiczne muszą być normowane co kilka lat, czyli porównywane z wzorcowymi, nieeksploatowanymi aby zapobiec przekłamaniom spowodowanym zużyciem. Pomiary dokonuje się o godzinach : 6.00 UTC, 12.00 UTC i 18.00 UTC.
GDZIE WARTO SPRAWDZAĆ POGODĘ?
1. LOTNISKO  Lecha Wałęsy w Gdańsku 
http://www.airport.gdansk.pl/airport/weather

2. Stacja Limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, położona w Borucinie, nieopodal Kartuz, nad Jeziorem Raduńskim Górnym funkcjonuje od początku lat 60-tych XX wieku i prowadzi obserwacje meteorologiczne wg standardu KLIMAT oraz pomiary ewaporometryczne. Przez szereg lat prowadzono także na stacji pomiary ewaporometryczne na zakotwiczonej na jeziorze tratwie. Na stacji zainstalowane są także pluwiometr oraz aktynometr, ponadto rejestrowane są elementy bilansu promieniowania. Stacja wyposażona jest w barometr rtęciowy. 
3. Oliwska Stacja Meteo w Gdańsku  ( Umieszczona na środku Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego obok Biblioteki Głównej)
Dane pomiarowe z  Stacji w Borucinie i Kampusu UG dostępne są na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

Obserwując pogodę oraz jej zjawiska atmosferyczne rodzi się wiele pytań takich jak np.

SKĄD SIĘ BIERZE KOLOR NIEBA ?

Za kolor nieba odpowiada zjawisko rozpraszania promieniowania docierające do Ziemi.  Należy zauważyć, że zanim promienie słoneczne dotrą do Ziemi, przechodzą przez gazy otaczające planetę. Ich cząsteczki rozpraszają światło widzialne w różnych kierunkach. Powoduje to rozczepienie światła białego, które rozchodzi się falami o różnej długości.

Światło niebieskie ma najmniejszą długość fali, dlatego jest bardziej rozpraszane niż inne barwy i bardziej się odbija. Nasze oko widzi je także pod każdym kątem. Z tego właśnie powodu ten kolor na niebie obserwujemy najczęściej.

CO DZIEJĘ SIĘ O WSCHODZIE LUB ZACHODZIE SŁOŃCA ?

Ze względu na niskie położenie nad horyzontem, słońce musi pokonywać wtedy większe odległość. Światło niebieskie jest wówczas rozpraszane, a do Ziemi docierają już fale o większej długości – czerwone czy pomarańczowe.

DLACZEGO NIEBO JEST SZARE?


Szare niebo powstaje zaś na skutek obecności w powietrzu kropelek wody, lodu lub pyłu. Są to duże cząsteczki, które rozpraszają wszystkie kolory podobnie, dlatego widzimy szare niebo, a nie w konkretnym kolorze.

Na więcej nurtujących Nas pytań związanych z pogodą odpowiemy w następnych postach poświęconych dokładnej charakterystyce różnych zjawisk pogodowych. 


AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [1]

Stwórz własny KALENDARZ POGODY. Mierz temperaturę, ciśnienie  oraz narysuj warunki atmosferyczne występujące w Twojej okolicy. Pomiary prowadź codziennie przez tydzień następnie wysnuj wnioski.

Nasz przykładowy kalendarz :







































Pomocna Wam przy dokonywaniu pomiarów może być elektroniczna stacja pogodowa. Oto krótka instrukcja wyświetlanych na niej zazwyczaj informacji (opis uniwersalny):

Izabela, Ewelina

wtorek, 29 marca 2016

Wiosenne rewolucje

Pierwszy dzień w 2016 roku kiedy to moją "mini" stacja pogodowa zanotowała +17,5 stopni:)
Co prawda rano padało ale słońce też zawitało.

Ziemia się zieleni i kwieci.
Oto dary Wiosny w Gdańsku:
Niebywale pięknie. Prawda?

Już tylko kilka dni i kwiecień.
A jak to mówią:

KWIECIEŃ plecień co przeplata trochę zimy trochę lata.

Zachęcam wszystkich małych i dużych do obserwowania przyrody wokół siebie. Wszystkie prezentowane okazy i wdzięki naszej Wiosny można spotkać w samym centrum miasta. Wystarczy tylko otworzyć szeroko oczy, a świat stanie się dużo piękniejszy :)


Pozdrawiam,
Izabela


Ilustrowany inwentarz zwierząt - Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel (wyd. Zakamarki)


Ilustrowany inwentarz zwierząt - Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel (wyd. Zakamarki)

Od autora:
Ilustrowany inwentarz zwierząt zawiera opisy i wizerunki 95 zwierząt z różnych stron świata.
Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała zwierzęta z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane zwierzęta, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe zwierzęta i studiując liczne fotografie.
Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie.
Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat zwierzęcia.
W książce znajduje się około 100 różnych gatunków pięknie namalowanych zwierząt z bardzo prostymi i zrozumiałymi opisami. Sprawia to, że nie da się tak porostu odłożyć książki, trzeba ją obejrzeć do ostatniej strony.

Recenzja i inspiracje:
W całej książce znajdziecie 95 zwierząt pogrupowanych ze względu na ich środowisko naturalne. Dzięki temu łatwo jest dzieciom połączyć ich cechy i wygląd zewnętrzny z otoczeniem w jakim żyją.

·         Zwierzaki pogrupowane są według następujących środowisk:
·         rejon polarny, gdzie znajdziecie m.in. puchacza śnieżnego i pingwina cesarskiego,
·         ocean z delfinem, ośmiornicą zwyczajną czy koralem szlachetnym,
·         las tropikalny (m.in. tygrys, tukan żółtogardły),
·         pustynia ze strusiem czerwonoskórym i wielbłądem jednogarbnym,
·         sawanna i jej mieszkańcy tj. lew i nosorożec czarny,
·         średnie góry z łasicą i wilkiem,
·         las umiarkowany gdzie żyje ślimak winniczek i kukułka czubata,
·         strefa przybrzeżna z przepięknym łabędziem niemym i żabą wodną,
·         miasto lub strefa zamieszkania (m.in. kot domowy  i śmieszka)
·         gospodarstwo wiejskie z całą plejadą zwierząt m.in. kurą domową czy osłem domowym.
Każdy z gatunków jest opisany nazwą polską oraz łacińskim jej odpowiednikiem ze wskazaniem gromady zwierzą do której należy. Natomiast same ilustracje wzbogacone są opisem przybliżającym najbardziej charakterystyczne cechy zwierzęcia. Zazwyczaj jest to krótki i zwarty tekst uderzający w samo sedno. Inwentarz pokazuje również zwierzęta rzadko spotykane na wolności tj.np. tygrys czy  bardzo rzadko widywany nosorożec czarny. Są to zwierzęta, które w zasadzie już nie występują w stanie dzikimi lecz właściwie możemy  je spotkać tylko w ogrodach zoologicznych ( np. oryks szablorogi).

Książka idealnie nadaję się jako lektura uzupełniająca codzienna edukację dziecięcą o otaczającym nas świecie zwierząt, jest idealnym wprowadzeniem w tematykę zwierząt egzotycznych oraz stanowi przedsmak wycieczki rodzinnej lub klasowej do ZOO.

Pięknie wydany Inwentarz Zwierząt może być świetną rozrywką dla dziecka oraz uzupełnieniem podręcznika do przyrody, gdzie zwykle nie ma miejsca na przesadne  ilustrowanie zwierząt. Forma książki sprawia, że informację w niej zawarte stają się łatwe do zapamiętania.

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA 
Wycieczka do Oceanarium, Ocean Parku, Fokarium lub Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie

http://www.akwarium.gdynia.pl/

http://www.oceanpark.pl/

http://www.sledzfoki.pl/
http://www.zoo.gda.pl/
Obserwacja na żywo zwierząt z Inwentarza rozbudzi jeszcze większą ciekawość dzieci :) :)
Poznaj zwierzaki! Idź na wycieczkę! 
Dobrze się baw ! 
Zabierz przyjaciela ! 

Pozdrawiam, 
Izabela  

piątek, 25 marca 2016

ALE JAJA !


Na lekcji języka polskiego nauczyciel pyta:
- Czym będzie wyraz „chętnie” w zdaniu - "Uczniowie chętnie wracają do szkoły po wakacjach"?
Zgłasza się Jasiu:
- Kłamstwem, Panie profesorze.

Na lekcji biologii pani pyta uczniów:
- Proszę wymienić pięć drapieżników.
- Jeden lew i cztery tygrysy.

- Halo sąsiedzie! Czy pan już zrobił swojemu synowi zadanie z matematyki?
- Tak, przed chwilą.
- A da pan spisać?

Nauczyciel zwraca się do ucznia: 
- Jasiu nie wiem, czy się nadajesz do szkoły, ale z pewnością powinieneś zagrać w Totolotka. 
- A to czemu panie profesorze? 
- Bo na 49 pytań, dobrze odpowiedziałeś dokładnie na sześć.

Nauczyciel opowiada klasie o małpach. Dostrzega, że mała Zuzia nie słucha. Zwraca więc jej uwagę:
- Zuziu! Słuchaj uważnie i patrz na mnie, bo nie będziesz wiedziała jak wygląda małpa.

- Pani syn nie powinien chodzić na lekcje gry na skrzypcach. On nie ma za grosz słuchu - mówi nauczycielka.
Na to mama:
- On nie ma słuchać, on ma grać.

Mam nadzieje, że trochę Was rozbawiłam  w piątkowe południe.

A teraz do dzieła.

Malujemy pisanki!
Izabela

[1.3.] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Noc i Dzień. Eksperymenty.


II DOŚWIADCZENIEMa na celu pokazanie zjawiska ruchu księżyca oraz jego konsekwencje i oddziaływanie na ziemie.

Co potrzebne?


- jabłko / globus
- 2 patyczki do szaszłyków
- folia aluminiowa zwinięta w kulę

INSTRUKCJA:1. Tak jak poprzednio: zaciemnijcie pokój, ustawcie
latarkę – Słońce i jabłko – Ziemię.
2. Wokół Ziemi krąży Księżyc – poruszajcie nim i
obserwujcie co się dzieje, jak pada światło.



Z ruchem Księżyca wokół Ziemi związane są jego fazy: nów
– Księżyca nie widać (zwrócony jest ku Ziemi nieoświetloną
półkulą); pierwsza kwadra; pełnia – widać całą tarczę,
Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce;
ostatnia kwadra. W momencie, gdy Ziemia znajdzie się
między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc
"wejdzie" w cień rzucany przez nią, wówczas dochodzi do
zjawiska zwanego zaćmieniem Księżyca. Natomiast gdy
Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i przesłoni
światło słoneczne, mówimy o zaćmieniu Słońca.






Wnioski: Wniosków możemy wysunąć kilka:
1. Księżyc rzuca cień na ziemie
D– zjawisko zaćmienie słońca
2. Księżyc może zostać zasłonięty przez ziemie tak, ze nie docierają do niego promienie słoneczne.
3. w zależności od położenia księżyca jest on inaczej oświetlany (inaczej pada światło  odbite od innych ciał niebieskich)
4. Księżyc krąży wokół Ziemi.




III Doświadczenie
Doświadczenie jest związanie z dobrze nam znanym zegarem słonecznym. Pragniemy przez to pokazać dzieciom, jak go samodzielnie wykonać i posługiwać się.



INSTRUKCJA:
1. Z kartonu wytnijcie koło o średnicy 20cm, w środku
zróbcie otwór.
2. Kółko ułóżcie w płaskim miejscu, gdzie nie pada cień
drzew, domów itp.
3. W otworze umieśćcie patyk wbijając go w ziemię tak,
aby był pionowo.
4. O każdej pełnej godzinie zaznaczcie miejsce, w którym
pada cień patyka i zapiszcie godzinę.





Teraz spędzając czas na świeżym powietrzu dzieci nie będą
potrzebowały zegarka – wystarczy spojrzeć na zegar
słoneczny. Jest to możliwe dzięki temu, że Ziemia obraca
się wokół swojej osi. Ludziom na Ziemi wydaje się jednak,
że to Słońce się porusza: w południe jest wysoko na niebie,
a rano i wieczorem zniża się. Dlatego rano cień jest długi i
wskazuje zachód, w południe jest krótki i wskazuje północ
(oczywiście tylko na półkuli północnej), a wieczorem

znowu się wydłuża i wskazuje wschód.



Godzina taka sama na zegarku i na naszym zegarze słonecznym, przypadek? Nie sądzę :)


Zegar Słoneczny w Ełku


Zegar słoneczny, przyrząd służący do wskazywania czasu na podstawie położenia Słońca, przy wykorzystaniu cykliczności ruchu obrotowego Ziemi.

Najprostszym zegarem słonecznym jest gnomon (najstarszy instrument astronomiczny w postaci pionowego pręta lub słupa, ustawionego na podstawie. Według długości i kierunku jego cienia wyznaczano wysokość i azymut Słońca. W starożytności gnomon służył również za najprostszy zegar słoneczny - nasza dzisiejsza wskazówka zegarka). Godziny wskazuje cień rzucany na pozostającą w słońcu podziałkę przez tzw. element gnomoniczny, inaczej polos, ustawiony równolegle do kierunku osi Ziemi (tj. skierowany w stronę bieguna świata), lub plamka światła słonecznego na podziałce znajdującej się w cieniu (np. we wnętrzu budynku).

Dorota, Laura i Marta

[1.2.] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Noc i Dzień. Eksperymenty.

Witamy!
W dniu dzisiejszym przeprowadziłyśmy pierwsze eksperyment. Jednym słowem: powrót do dzieciństwa!

I DOŚWIADCZENIE

W naszym eksperymencie na celu mamy pokazanie dzieciom jak powstaje dzień i noc. Pokażemy to na przedmiotach, które znajdziemy w domu.

Co potrzebne?
- jabłko
- patyczek do szaszłyków
- latarka

INSTRUKCJA:
 1. Przebijcie jabłko patyczkiem, to będzie Ziemia,
patyczek wyznaczy jej oś.
2. Zaciemnijcie pokój i włączcie latarkę – to będzie
Słońce.
3. Ustawcie latarkę tak, aby jej światło padało na jabłko.



Obserwujcie co się dzieje, gdy obracacie „Ziemię” wokół jej
osi. Gdzie pada światło?
Światło pada zawsze tylko na jedna stronę jabłka, druga
pozostaje w cieniu. Światło rozchodzi się w linii prostej, nie
może „zawinąć się” wokół napotkanego przedmiotu ani go
opłynąć jak woda. Dlatego na Ziemi mamy dzień i noc.
Kiedy słońce oświetla tę półkulę, na której mieszkamy,
mamy dzień, a ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej
osi (jak jabłko wokół patyczka), po około 12 godzinach
nadchodzi noc. Wtedy znajdujemy się na tej zacienionej
stronie. Obrót Ziemi wokół osi trwa 24 godziny czyli dobę.




Na naszej ziemi umieściliśmy ludzików: niebieski i zielony.





WNIOSKI: Oświetlona część jabłuszka jest odzwierciedleniem dnia, a tam gdzie nie dociera  światło latarki jest noc.

Pytanie:
- Jaką porę dnia ma zielona kuleczka a jak a niebieska?
- Gdzie wschodzi słońce a gdzie zachodzi? - tu można przywołać nazewnictwo kierunków świata (północ południe wschód i zachód)





Dorota, Marta, Laura


czwartek, 24 marca 2016

WESOŁEGO KRÓLIKA! MOKREGO PONIEDZIAŁKU!


Narwańcy, uwodziciele, samotnicy- Barman Adrienne (Dwie Siostry)



Narwańcy, uwodziciele, samotnicy- Barman Adrienne (Dwie Siostry)

Od wydawcy:
Jedyny w swoim rodzaju obrazkowy atlas zwierząt. Ponad 600 gatunków z całego świata narysowanych z precyzją, polotem i poczuciem humoru i podzielonych na 40 zwariowanych kategorii. Są tu architekci, giganci, bystrzaki, narwańcy, nocne marki, skoczkowie, uwodziciele, samotnicy, truciciele, podróżnicy – i wiele, wiele innych. Razem tworzą tętniącą życiem i lśniącą wszystkimi kolorami tęczy panoramę niezwykłego bogactwa i różnorodności świata zwierząt.


Recenzja i inspiracje:

Ciekawa książka pozwalająca nam w łatwy sposób postać systematykę zwierząt. Świat zwierząt jest barwny i kolorowy, a przede wszystkim bawi i zaskakuje. 
Atlas zawiera ponad 600 gatunków z całego świata, zilustrowanych i opisanych przez Adrienne Barman. Na tym jednak kończą się konwenanse i czysto naukowe podejście do tematu.
Kluczem w klasyfikacji zwierząt nie są tutaj trudne i obco brzmiące słowa, ale kolory, wzory, wygląd, niespotykane cechy, temperament. Zamiast kręgowców, bezkręgowców, szkarłupni i głowonogów znajdziemy grupę błękitnych, pomidorowych, smolistych, nakrapianych, prążkowanych  oraz wiele innych ciekawych i intrygujących.

Utwór „Narwańcy, uwodziciele i samotnicy” składa się z 216 stron. Wszystkie zwierzęta zostały narysowane prostą kreską, żywymi i kontrastującymi ze sobą kolorami oraz z dużą dawką humoru, którą docenią nie tylko dzieci. Ilustracje przyciągają wzrok czytelnika i zachęcają do własnych poszukiwań.
Niewielka, ilość informacji, głównie ograniczających się do nazw zwierząt, może pozostawić w czytelniku niedosyt, jednakowoż to kompletnie nie przeszkadzała w cieszeniu się lekturą, a zachęca do własnych poszukiwań.

Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują?
O nie, nie tylko!
Po dogłębnej analizie tekstu, dopatrzyłam  się między innymi tych, co:

         skaczą, a nawet wyskakują poza strony, mając w nosie zasady

  • są szybsze niż błyskawica

 są nocnymi markami


         są celebrytami, co obrastają w kolorowe piórka

są legendarnymi stworzeniami





         oraz wiele innych, o czym sami możecie się przekonać zaglądając do książki.


Utwór przeznaczony raczej dla młodszych dzieci, ale i to starsze znajdzie w nim coś dla siebie. Każdego zainspirują ilustracje, które w żywy sposób obrazują poszczególne okazy, a kategorie  pozwolą nam usystematyzować posiadaną wiedzę w łatwy i przyjemny sposób.

Siłą tej książki jest nie tylko oryginalny pomysł, ale ogromna fantazja, dowcip i nuta poezji. Atlas sprawi, że już nigdy nie będziesz patrzeć na zwierzaki tak samo, jak dotąd.

Utwór jest wspaniałym wstępem do prawdziwej zoologii i rozwijania pasji przyrodniczych.
AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [1]
Ja jestem...
Potrzebne materiały:
stoper, centymetr, waga

Dziecko przy pomocy drugiej osoby mierzy:
         na ile jest w stanie wstrzymać oddech na powietrzu i pod wodą
         ile zajmuje mu bieg na 100metrów
         jak wysoko potrafi podskoczyć
         jak daleko potrafi skoczyć z miejsca i z rozbiegu
         ile waży

Pomiary
Wyniki
Wstrzymanie oddechu na powietrzu
Czas:
Wstrzymanie oddechu pod wodą
Czas:
Bieg na 100 metrów
Czas:
Podskok
Centymetry:
Skok z miejsca
Centymetry:
Skok z rozbiegu
Centymetry:
Waga
Kilogramy:

Na podstawie otrzymanych wyników dziecko stwierdza jakim zwierzęciem mógłby być.
NAJWAŻNIEJSZE:
            Jest to subiektywna ocena dziecka.
                       
Nikt nie powiedział, że można być tylko jednym zwierzęciem.

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [2]

Mój atlas

Potrzebne materiały:
kartki, kredki, mazaki, klej, taśma

Dziecko tworzy swój własny atlas zwierząt.

1.      Dziecko na osobnych kartach rysuje własne zwierzęta według stworzonych przez siebie kategorii. Może zamieść koło nich ciekawostki.
Najważniejsza jest tutaj wyobraźnia dziecka.
2.      Następnie dzieci tworzą swój atlas zwierząt. Biorą dwie kartki i przyklejają do jednego kawałka taśmy. Czynność tą powtarzają przy następnych kartkach.
GOTOWE!!

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [3]

GŁÓWKA PRACUJE: Mali odkrywcy

1.      Zosiu zasłoń okno i zapal światło w pokoju.
2.      Lampa rtęciowa oświetla reklamę.
3.      Nic dziwnego, że drży Rafał z zimna.
4.      Monika kupiła do kuchni ładny zlew.
5.      Paweł złamał Patrykowi jego nowy ołówek.
6.      Pan listonosz wrzucił pocztówkę do skrzyni sąsiadów.
7.      Dawniej goździk był często wręczany przy różnych okazjach.
8.      Miałaś nosa mówiąc, że dziś będzie kartkówka z przyrody.
9.      Jadłam wczoraj kotleta schabowego i surówkę z ziemniakami.
10.  Trzeba opróżnić kosz, bo jest pełen śmieci.

Znalazłeś nazwy zwierząt?
Bardzo czekam na Wasze komentarze.
Ewelina