Woda ...
żyć nam daje!
występuje w warunkach standardowych ( pokojowych) w stanie ciekłym. Woda, substancja bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii, jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na Ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina.
W zakresie temperatur spotykanych na Ziemi występuje w postaci gazu ( pary wodnej), cieczy (wody), jak i ciała stałego (lód)
Większość występującej w przyrodzie wody jest "słona" ( około 97,38%) tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W wodzie rozpuszczonych jest wiele gazów, najwięcej dwutlenku węgla. Woda na Ziemi występuje gównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni naszej planety, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze. Prawie całość dostępnej wody słodkiej- około 99% uwięziona jest w lodowcach i czapach lodowych lub głęboko pod ziemią. Tylko ok. 1% jest dostępny dla ludzi.
Woda występuje najczęściej w postaci cieczy, jednak może być ona również ciałem stałym( lód lub śnieg), a także gazem ( para wodna). Prawie wszystkie substancje mogą przechodzić z jednego stanu skupienia w inny. Rozróżnia się następujące przejścia:
CIAŁO STAŁE - Lód lub śnieg występuje poniżej 0 stopni tzw. temperatura topnienia. Mają właściwości jak każde ciała stałe tzn. mają określony kształt. trudno zmienić ich objętość. Lód powstaje ze schłodzonej wody czyli przez krzepnięcie lub przez resublimację. Lód tak samo jak woda i para wodna nie ma kolory, w dotyku jest zimny i jest ciałem kruchym to znaczy że kiedy na przykład uderzymy kawałek lodu młotkiem rozkruszy się na drobne elementy. Śnieg podobnie jak lód powstaje ze schłodzonej wody lub pary wodnej. Ma kolor biały co można zauważyć podczas zimy.
CIAŁO CIEKŁE - Woda występuje pomiędzy temp. O stopni i 100 stopni. Jest ona najważniejszym składnikiem kuli ziemskiej. Bez niej nie mogły by rosnąć rośliny, żyć zwierzęta oraz ludzie. Nie ma określonego kształtu, dlatego też może przybierać różne formy, nie jest ściśliwa. Powstaje przez schłodzenie pary wodnej czyli skraplanie lub ogrzewanie lody czyli topnienie. Woda występuje w postaciach jezior, rzek, oceanów tp. Woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu ciał stałych. Zajmuje więcej powierzchni na kuli ziemskiej niż kontynenty.
CIAŁO GAZOWE - Para wodna tworzy się przez parowanie wody powyżej 100 stopni, czyli temperatura wrzenia oraz przez sublimacje czyli zamianę lodu w parę. Często para wodna mylona jest z mgłą, mgła to drobne kropelki wody, para wodna natomiast jest niewidoczna i stworzy się wszędzie. Zjawisko parowania jest jednym z podstawowych czynników istnienia przyrody. Woda parując tworzy obłoki pary w formie chmur, które schłodzone opadają na ziemię pod postacią deszczu.
Dla przypomnienia :
Stany skupienia w pogodzie!
Zobaczcie sami:
Eksperymentuj ze
stanami skupienia wody:
EKSPERYMENT 1 - Temperatura wrzenia wody, tzn. jaka?
Potrzebne przedmioty: garnek, woda, grzałka, termometr laboratoryjny
Przebieg doświadczenia: grzałkę wkładamy do garnka z wodą, gotujemy ją. Obserwujemy wrzenie wody, pęcherzyki pędzące do góry oraz parę. Mierzymy temperaturę wrzenia.
Wnioski: Woda gotuje się, bulgoce. Od dna unoszą się w górę pęcherzyki, dochodzą do powierzchni wody, pękają i stają się niewidoczne. Są to pęcherzyki pary wodnej. Na wodną nie widać pary, ale nad garnkiem unosi się lekka mgła. Jest to skroplona para wodna. Woda wrze w temperaturze 100 stopni. Szybciej paruje podczas wrzenia, ale parowanie zachodzi w każdej temperaturze. Woda zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy
EKSPERYMENT 2 - Co stanie się kiedy stopi się śnieg lub lód?
Potrzebne przedmioty: lód lub śnieg, garnek, termometr laboratoryjny.
Przebieg doświadczenia: do garnka wkładamy śnieg lub lód, wstawiamy termometr, Obserwujemy co dzieje się ze słupkiem rtęci w termometrze. Odczytujemy, przy ilu stopniach lód (śnieg) zaczyna topnic się.
Wnioski: Z topniejącego lodu i śniegu powstaje woda. Ze stanu stałego przechodzi w ciecz. Temperatura topnienia śniegu czy lodu wynosi 0 stopni.
Miłej zabawy!
NAUK JEST SUPER!
Pozdrawiamy,
Izabela, Ewelina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz