środa, 6 kwietnia 2016

[3.1.] [Seria: Eksperymentarium zjawisk atmosferycznych.] Wiatr.



Wiatr to poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni Ziemi.
Wywołany jest przez różnice ciśnień oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni.Termin wiatr jest używany w meteorologii prawie wyłącznie do określenie horyzontalnej składowej wiatru.
Wiatr może wiać z obszarów wyższego ciśnienia do obszarów niższego ciśnienia, ale w średnich szerokościach geograficznych, ze względu na oddziaływanie sił Coriolica, wiatr wieje zazwyczaj równolegle do linii takiego samego ciśnienia ( wiatr geostroficzny).
Wiatr jest jednym ze składników pogody, w tym celu podaje się prędkość wiatru ( w m/s lub w km/h) i kierunek, z którego wieje.

JAK POWSTAJE?
Mechanizm powstawania wiatrów jest w każdym przypadku, niezależnie od ich siły i gwałtowności. Wiary wieją na skutek tworzenia się obszarów wysokiego i niskiego ciśnienia, co z kolei jest spowodowane nierównomiernym nagrzaniem powietrza przez Słońce. Ciepłe powietrze jako lżejsze unosi się w góry, a poniżej maleje ilość cząsteczek powietrza i zmniejsza się nacisk na powierzchnię Ziemi ( tak tworzy się niż) Natomiast w miejscach opadania zimnych mas powietrza tworzy się obszar wysokiego ciśnienia. Dzięki tej różnicy ciśnień rodzi się wiatr, który jest poziomym ruchem cząstek powietrza od obszarów o wyższym do obszarów o niższym ciśnieniu.

NIŻ BARYCZNY (CYKLON) -jeden z układów barycznych, w którym występują zazwyczaj układy frontalne.  Należy pamiętać, że niż baryczny jest zjawiskiem pogodowym, a nie po prostu obszarem niskiego ciśnienia. Wraz z przyjściem centrum niżu obserwuje się spadek ciśnienia i zazwyczaj zmianę innych parametrów, takich jak temperatura czy zachmurzenie. Wbrew potocznym oczekiwaniom wiatr w rozwiniętym (czasowo) niżu barycznym nie wieje z obszaru ciśnienia wysokiego do niskiego, lecz równolegle do linii stałego ciśnienia. W niżu wiatru wieją cyklonalnie - czyli na półkuli północnej przeciwnie do wskazówek zegara.


System niżowy
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ni%C5%BC_baryczny
WYŻ BARYCZNY ( ANTYCYKLON) - w meteorologii jeden z układów barycznych, obszar wysokiego ciśnienia atmosferycznego, w którym najwyższe panuje w centrum układu a prądy powietrza skierowane są na zewnątrz ku obszarom o niższym ciśnieniu. Wirowy ruch mas powietrza w antycyklonie odbywa się na półkuli północnej zgodnie z ruchami wskazówek zegara.
System wyżowy
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BC_baryczny


Do czego wykorzystujemy wiatr?

Wiatr może być wykorzystywany do produkcji energii za pomocą turbin wiatrowych 

oraz do napędzania statków żaglowych
.

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [1] - TURBINA WIATROWA

Potrzebne materiały: kartki kolorowego papieru, nożyczki, pinezki i patyczek.

1. Weź dwie kartki kolorowego papieru i narysuj kształt  kwadratu. Tak jak na obrazu.



2. Przygotuj karki według szablonu. Przytnij je do kwadratu, a następnie natnij wzdłuż przekątnych.

3. Zrób dziurki w narożnikach i na środku kartki.
4. Punkty w postaci czarnych kropek wskazują, gdzie zrobić dziurki.

5. Złóż obie nacięte i przedziurkowane karki. 
(zdjęcie składania)


6. Przełóż pinezkę kolejno przez wszystkie 4 dziurki w narożnikach.

7. Wbij pinezkę w środkową dziurkę, a następnie papierową cześć przymocuj do drewnianego patyczka.

GOTOWE!

AKTYWNOŚĆ TEMATYCZNA [2] - POSKRAMIACZ WIATRU - WIATROWSKAZ
Potrzebne materiały: 2 równej długości drewniane deski, 2 drewniane paliki, wstążka, kartka papieru, marker, taśma dwustronna, 3 śrubki lub gwoździe

INSTRUKCJA 
Zobacz jak działa nasz wiatrowskaz. Zbuduj swój!


Miłej zabawy!
Ewelina i Izabela


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz